Sijoittaja-Live: USAn presidentinvaalien vaikutus osakemarkkinoihin

Sijoittaja-Live tarjoaa säännöllisiä markkinakatsauksia ajankohtaisista sijoitusteemoista. Asiantuntijamme jakavat tiukkaa asiaa ja syvällistä analyysia. Tällä kertaa aiheena USAN presidentinvaalien vaikutus osakemarkkinoihin.

Minna Karttunen
Minna Karttunen

Sijoittaja-Live tarjoaa säännöllisiä markkinakatsauksia ajankohtaisista sijoitusteemoista. Asiantuntijamme jakavat tiukkaa asiaa ja syvällistä analyysia. Tällä kertaa aiheena USAN presidentinvaalien vaikutus osakemarkkinoihin.

Uusimpana sisältönä jäsenille suunnatut Sijoittaja-Livet ovat keränneet hyvää palautetta. Sijoittaja-Live pidetään yleensä kerran viikossa ja tämä tiukka puolentunnin lähetys käsittelee sen viikon ajankohtaisia aiheita sijoitusmarkkinoilta.

Sijoittaja-Live ke 6.11. klo 12.00: USAn presidentinvaalien vaikutus osakemarkkinoihin

Presidentinvaalit eivät ole vain poliittinen spektaakkeli – ne ovat myös merkittävä tapahtuma osakemarkkinoille. Miten historiallisesti vaalivuodet ovat vaikuttaneet markkinoihin, ja miten sijoittajien tulisi suhtautua vaalitulokseen? Tässä Sijoittaja-Livessä pureudumme presidentinvaalien taloudellisiin vaikutuksiin ja siihen, mitkä sektorit saattavat nousta tai laskea riippuen vaalituloksesta.

Yhdysvaltain presidentinvaalit voivat luoda lyhytaikaista markkinavolatiliteettia, mutta pitkän aikavälin vaikutukset riippuvat enemmän laajemmista talouden ja politiikan tekijöistä kuin pelkästään siitä, kumpi puolue voittaa. Markkinareaktiot antavat mielenkiintoista tietoa sijoittajalle siitä, mitä kohteita kannattaa suosia.

Sijoittaja.fi:n Timo Heikkilä käy läpi vaalitulosta tuoreeltaan Sijoittaja-Livessä. Lähetys alkaa keskiviikkona 6.11. klo 12 Sijoittaja Premium -osiossa. Klikkaa kanavalle tai katso tallenne jälkikäteen.

Löydät osiosta myös kaikki aikaisemmat Sijoittaja-Live lähetykset.

Bowa näkyvyys
Sinua voisi kiinnostaa
Mitä Fedin korkopäätös tarkoittaa sijoittajalle?
Sijoittaja-Live: Markkinakatsaus, Fedin korkopäätös ja puolustusteollisuuden osakkeet
Katso Sijoittaja-Live aiheena alkava tuloskausi!
Sijoittaja-Live to 30.1. klo 14: Tuloskausi alkaa. Analyysissa Nordea, Nokia ja KONE.
Sijoittaja-Liven aiheena presidentin vaalit
Sijoittaja-Live: Miten sijoittaa USA:han ja muutama sijoitusidea
Sijoittajan valinnat