Osakemarkkinat ovat jatkaneet USA:ssa alamäessä, kuten markkinoiden nopeusmittari on ennakoinut. S&P 500 -indeksi on nyt korjausliikkeessä. Helsingin pörssi on sen sijaan kestänyt tilanteen yllättävän hyvin.
S&P 500 -indeksikorjausliikkeessä
Korjausliike tarkoittaa osakemarkkinoilla vähintään 10 prosentin laskua edellisestä huipusta. Torstaina 13. maaliskuuta 2025 indeksi laski 1,4 % ja päätyi arvoon 5 521,52. Helmikuun huiput olivat 6 144,15, joten indeksi on laskenut nyt 10,1 %.
Indeksi on myös alle kaikkien tärkeiden liukuvien keskiarvojen ja laskutrendissä.
- 20 päivän SMA: 5,881.57 (ALLE).
- 50 päivän SMA: 5,948.01 (ALLE).
- 200 päivän SMA: 5,738.62 (ALLE).
Markkinaympäristö: S&P 500 -indeksi

Osakemarkkinoilla helmikuun optimismi on vaihtunut pelkoon maaliskuussa 2025. Myös VIX on selvästi koholla, vaikkakin laskenut parin päivän takaisista huipuista.
Markkinaympäristössämme oleva markkinoiden nopeusmittari meni ”Vältä osakkeita” -tilaan helmikuun 27. Tilannetta kannattaa nyt seurata aktiivisesti. Kun nopeusmittari palaa takaisin ”suosi osakkeita” -tilaan, on aika siirtyä ostolaidalle. Suosimme, että ostot ajoitetaan useaan ajankohtaan, sillä ennakoimme, että volatiliteetti markkinoilla jatkuu ja nopeusmittari voi heilua ”suosi osakkeita” ja ”vältä osakkeita” välillä seuraavien kuukausien aikana.
Helsingin pörssi on kestänyt jenkkiosakkeiden laskua yllättävän hyvin
Normaalista poikkeavaa on ollut se, että OMX Helsinki 25 -indeksi ei ole kuin hienoisesti paikallisten huippujen alapuolella. Indeksi on myös selvästi vuoden alun tasoa ylempänä.
Sijoittajat ovat siirtäneet varoja USA:sta Eurooppaan ja Helsinki on ollut yksi hyötyjistä. Tilanne on muuttunut nopeasti, sillä vielä alkuvuonna suurin osa sijoittajista suosi USA:ta ja oli hylännyt suomalaiset osakkeet.
Helsinkikään ei ole ollut täysin suojassa, sillä monet USA-liitännäiset osakkeet ovat laskeneet, kuten Revenio Group ja Qt Group.
Vastaavasti trendaavat Suomi-osakkeet on helppo tarkistaa Osaketyökalusta yhdellä napin painalluksella.

Tarttuuko lasku Helsingin pörssiin?
Normaalisti lasku olisi jo tarttunut, mutta nyt vastaus ei ole niin yksiselitteinen. Ensinnäkin Helsingin pörssi jäi USA:n tuotosta usean vuoden, joten nyt OMX Helsinki -indeksi ottaa tuottoeroa kiinni. Toiseksi arvostustasot olivat valmiiksi alhaisemmat
- Helsingin pörssin osakkeet ovat olleet keskimäärin matalammin hinnoiteltuja suhteessa tuloksiin verrattuna USA:han, missä etenkin teknologiaosakkeet ovat olleet kalliita.
- P/E-luvut Suomessa ovat olleet maltillisempia, mikä on tarjonnut suojaa isommilta laskuilta.
Kolmanneksi Helsingissä on vähemmän teknologiariippuvuutta.
- S&P 500:n laskua on vetänyt etenkin teknologiasektori, joka painaa yli 30 % indeksistä.
- Helsingissä teknologiaosakkeiden osuus on pienempi, eikä se ole yhtä altis kalliiden kasvuosakkeiden arvostuspaineille.
Neljänneksi yksi merkittävä tekijä laskussa on ollut Trumpin kauppapolitiikka. Kauppasodan ennakoidaan hidastavan talouskasvua, eikä taantumakaan ole poissuljettu. Siksi USA-liitännäiset suomalaisosakkeet ovat myös ottaneet osumaa.
Valitettavasti, jos USA:ssa nähdään taantuma, tulee tämä vaikuttamaan globaaliin kasvuun ja siten myös suomalaisiin osakkeisiin. Globaalin talouden heikentyneet näkymät eivät ole hyväksi Helsingin pörssin osakkeille. Varsinkin jos sijoittajat hakevat turvaa ja vetävät pääomia pois pienemmiltä markkinoilta.
Rakenna ostoslista ennakkoon
Ennakoimme, että volatiliteetti markkinatilanne jatkuu. Teimme myös analyysin, mitä seuraa, kun S&P 500 -indeksi laskee alle 200 päivän liukuvan keskiarvon, kuten nyt on tapahtunut. Johtopäätökset tästä olivat mielenkiintoisia.
Osakemarkkinoiden ajauduttua korjausliikkeeseen USA:ssa voidaan nähdä palautumista. Tämä voi tapahtua nopeallakin aikataululla. Lyhyellä aikavälillä emme uskoa laskun jatkuvan enää kuin muutaman prosentin. Keskipitkällä aikavälillä voidaan mennä lähelle vuoden 2018 laskua (19,8 %), mutta tämä edellyttää, että kauppasota alkaa näkyä osakkeiden tulosraporteissa ja talousluvuissa. Tästä saadaan ensitietoa huhtikuun loppupuolella, mutta on todennäköisempää, että seuraukset ovat vasta Q2:lla tai Q3:lla.
Käteistä on edelleen hyvä pitää salkussa ja yrittää hyödyntää markkinoiden liikkeet aktiivisella kaupankäynnilä. MAG 7 -osakkeiden houkuttelevuutta on helppo seurata Osaketyökalussa, jossa osakkeet saa esiin yhdellä napin painalluksella.

Nyt kannattaa hyödyntää Sijoittaja360:n salkkutyökalua ja rakentaa ostoslista. Valitse salkkuun sellaisia osakkeita, joita haluat ostaa nyt käynnissä olevasta alennusmyynnistä. AI-osakkeet, MAG 7 ja suuret laatuyhtiöt ovat hyviä vaihtoehtoja listalle.