Kullan hinta tukee Endominesin kasvua – kiihtyykö tuotanto loppuvuonna?

IR-seuranta

Kolmannella neljänneksellä kullan korkea keskihinta tuki Endominesin liikevaihdon kasvua. Matalampi tuotanto ja kasvaneet kulut painoivat kannattavuutta, mutta tulos oli analyytikoiden ennusteita parempi. Lue analyysi!

Artikkelin kansikuva: © Endomines Finland Oyj

Endomines avaa tulostaan webcastissa

Endomines järjestää tänään webcast-tilaisuuden, jossa yhtiön johto esittelee osavuosikatsauksen ja vastaa analyytikoiden sekä sijoittajien kysymyksiin. Englanninkielinen tilaisuus alkaa kello 15.00. Analyysia päivitetään webcast-tilaisuuden jälkeen.

Kullan hinta tuki kasvua

Endominesin liikevaihto oli 12,3 milj. euroa (ennuste 13,0 milj. euroa) ja liiketulos oli 3,5 milj. euroa (ennuste 3,2 milj. euroa). Endominesin liikevaihto kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä 7,0 prosenttia vertailukaudesta. Kasvu oli seurausta korkeasta kullan markkinahinnasta, joka oli katsauskaudella keskimäärin 23,4 prosenttia vertailukautta korkeampi.

Kullan tuotanto laski kuitenkin 3,9 prosenttia edellisvuodesta ja oli 3 854 unssia (4 010 unssia), eli 119,9 kiloa (124,7 kg). Tuotannon lasku johtui pääasiassa matalapitoisemman malmin käytöstä. Endominesin mukaan matalamman pitoisuuden malmia käytettiin erityisen paljon kolmannella neljänneksellä, koska yhtiö on valmistellut ensi vuotta, avannut uusia tuotantoalueita ja rakentanut näiden vaatimia kulkuyhteyksiä.


Mainos alkaa
Metsänhaltija näkyvyys

Mainos päättyy

Nousevat kulut painoivat kannattavuutta

Heinä-syyskuun tuloskehitystä painoivat liiketoiminnan kasvaneet kulut, jotka kohosivat 31,1 prosenttia vertailukaudesta 8,5 miljoonaan euroon. Pampalon yksikkökustannus (cash cost) nousi neljänneksellä 26,0 prosenttia vertailukaudesta 1 839 euroon unssilta. Yksikkökustannuksen nousussa näkyivät matalapitoisemman malmin käyttö, sen nostama prosessikustannus sekä kaivoskoneiden ylläpito- ja käyttökustannusten nousu.

Konsernin käyttökate laski 4,2 miljoonaan euroon ja se vastasi 34,0 prosenttia liikevaihdosta (43,9 %). Pampalon tuotanto -segmentissä käyttökate oli 5,3 miljoonaa euroa, kun se vuosi sitten oli 6,4 miljoonaa euroa. Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate vastasi 43,3 prosenttia liikevaihdosta (55,3 %). Endominesin liiketulos laski neljänneksellä 6,2 prosenttia ja liiketulosmarginaali supistui 28,7 (32,8) prosenttiin.

Heinä-syyskuun operatiivinen rahavirta ennen investointeja oli kuitenkin hyvällä tasolla 5,8 miljoonaa euroa ja nousi 81,3 prosenttia vertailukaudesta.

Endomines – Keskeiset tunnusluvut

Liikevaihto
12,3
MEUR · Q3 2026
+7,0 %
Käyttökate
4,2
MEUR · 34,0 % liikevaihdosta
−17,1 %
Liiketulos
3,5
MEUR · 28,7 % liikevaihdosta
−6,2 %
Nettotulos
3,4
MEUR · 27,5 % liikevaihdosta
+8,5 %
Avainluvut Yksikkö 1.7.–30.9.
2026
1.7.–30.9.
2025
Muutos,
%
1.1.–30.9.
2026
1.1.–30.9.
2025
Muutos,
%
1.1.–31.12.
2025
Liikevaihto ja kannattavuus
Liikevaihto MEUR 12,3 11,5 +7,0 % 47,0 33,0 +42,3 % 45,5
Pampalon tuotannon liikevaihto MEUR 12,3 11,5 +7,0 % 47,0 33,0 +42,3 % 45,5
% liikevaihdosta % 100,0 100,0 – 100,0 100,0 – 100,0
Liiketoiminnan kulut MEUR -8,5 -6,5 +31,1 % -28,9 -20,4 +42,0 % -29,3
Käyttökate MEUR 4,2 5,0 −17,1 % 18,5 12,7 +45,3 % 16,3
% liikevaihdosta % 34,0 43,9 – 39,3 38,5 – 35,9
Pampalon tuotannon käyttökate MEUR 5,3 6,4 −16,1 % 24,8 16,4 +51,3 % 21,8
% liikevaihdosta % 43,3 55,3 – 52,8 49,7 – 47,8
Poistot ja arvonalentumistappiot MEUR -0,6 -1,3 −49,3 % -3,8 -3,5 +9,7 % -8,7
Liiketulos MEUR 3,5 3,8 −6,2 % 14,6 9,2 +58,8 % 7,6
% liikevaihdosta % 28,7 32,8 – 31,1 27,9 – 16,7
Nettotulos MEUR 3,4 3,1 +8,5 % 13,8 5,4 +155,2 % 7,3
% liikevaihdosta % 27,5 27,1 – 29,3 16,3 – 16,1
Osakekohtainen tulos, laimentamaton* EUR 0,1 0,1 −5,6 % 0,4 0,2 +125,1 % 0,2
Tase
Nettovelkaantumisaste % 10,7 34,6 – 10,7 34,6 – 17,4
Omavaraisuusaste % 67,8 55,5 – 67,8 55,5 – 61,5
Operatiiviset tunnusluvut
Pampalon cash cost ilman investointeja ja varaston muutosta EUR/unssi -1 839 -1 459 +26,0 % -1 657 -1 336 +24,0 % -1 436
Kullan tuotanto unssia 3 854 4 010 −3,9 % 13 546 12 842 +5,5 % 16 630

Vuoden 2026 näkymät ja ohjeistus ennallaan

Endominesin näkemys kullan markkinatilanteesta säilyy positiivisena. Yhtiö perustelee arvioitaan markkinoiden pitkän aikavälin fundamenteilla sekä useilla konsensusennusteilla, jotka ennakoivat kullan hinnan pysyvän vahvalla tasolla myös tulevina vuosina.

Tilikaudelle 2026 annettu ohjeistus pidetään yhä ennallaan. Kullan tuotannon odotetaan kasvavan 10–20 prosenttia edellisvuodesta, mikä tarkoittaa noin 18 300–19 950 unssin tuotantoa. Vuonna 2025 Endomines tuotti kultaa 16 630 unssia.

Ensimmäisen yhdeksän kuukauden jälkeen Endominesin tuotanto on noin 13 546 unssia. Tämä tarkoittaa, että tuotantovauhti kasvaa Q4:lla. Koska ohjeistus pidettiin ennallaan, voisi lokakuun tuotannon odottaa sujuneen hyvin. Ohjeistuksen ylälaita vaatisi ennätyksellistä kullan tuotantomäärää.

Ukkolanvaarasta löytyi uusia kultavyöhykeitä

Syyskuun puolivälissä Endomines tiedotti kairaustulostensa varmistaneen Ukkolanvaaran UKKO-esiintymän eteläisen vyöhykkeen jatkuvan 200 metrin matkalta. Myös aiemmin raportoidun noin 650 metrin kultavyöhykkeen jatkuvuus, paksuus ja kultapitoisuus vahvistettiin.

Katsauskauden jälkeen 29.10. Endomines kertoi sen tunnistaneen kaksi täysin uutta kultamineralisoitunutta vyöhykettä UKKO-esiintymän pohjoispuolelta. Yhtiön mukaan löydökset laajentavat mineralisaation aluetta merkittävästi ja Ukkolanvaaran kultapotentiaalinen alue on nyt kasvanut lähes 10 kilometrin pituiseksi.

Uusien kultavyöhykkeiden lisäksi Endomines on jatkanut koko syksyn ajan UKKO-esiintymän tarkentavia kairauksia. Tutkimusten tavoitteena on parantaa ymmärrystä esiintymästä ja kerätä aineistoa tulevaa mineraalivarantoarviota varten. Vuonna 2025 löydetty UKKO-esiintymä on Endominesin malminetsinnän tärkein kohde, ja alueen tuotanto on määrä käynnistää arviolta vuonna 2030 osana yhtiön pitkän aikavälin tavoitteita. Tavoitteen tueksi yhtiö kertoi syksyn osavuosikatsauksessa julkaisevansa ensimmäisen kultavarannon UKKO-esiintymän alueella alkuvuodesta 2027.

Vuonna 2030 on määrä käynnistyä myös volframin ja molybdeenin tuotanto kultalinjalla. Lokakuun alussa Endomines raportoi, ettei se saanut hankkeeseen hakemaansa EU:n strategisen projektin statusta. Yhtiön toimitusjohtaja Kari Vyhtinen kommentoi tiedotteessa, ettei päätöksellä ole kuitenkaan vaikutusta Endominesin suunnitelmiin ja toimintaan. Vyhtinen arvioi Euroopan kriittisten materiaalien tarpeen olevan ennallaan ja tuotantohankkeen tuovan taloudellista hyötyä Endominesille. Viimeaikaisen raaka-aineiden hintakehityksen johdosta volframin ja molybdeenin liikevaihtopotentiaali on kasvanut huomattavasti.

Kullan hinta on yhä merkittävä ajuri Endominesin osakkeelle

Endominesin osakekurssi lähti uuteen nousuun vahvan Q2-tuloksen jälkimainingeissa. Tukea kurssi sai syyskuussa tiedotetusta eteläisen vyöhykkeen uusista kairaustuloksista. Endominesin osakkeen lyhyen aikavälin keskiarvot ehtivät juuri nousta 200 päivän liukuvan keskiarvon yläpuolelle, kunnes laskuun kääntynyt kullan hinta veti osakkeen mukaansa.

Syksyllä osake on laskenut kullan hintakehitystä seuraten. Lokakuun lopulla lasku kiihtyi hetkellisesti, kun analyytikot laskivat kolmannen kvartaalin ennusteitaan. Kuun lopussa annettu tieto uusista kultavyöhykkeistä ei riittänyt kääntämään kurssia.

Tulosjulkistusta edeltävänä päivänä, 4.11. kullan hinnassa nähtiin kuitenkin nopea käänne ylöspäin ja jalometallin hinta nousi takaisin yli 4 000 dollarin unssilta. Kullan hintareaktio peilautui myös Endominesin osakkeeseen.

market-data-etf-4GLD.XETRA — —
Vuosi —

Markkinoiden reaktio tuoreeseen tulokseen oli positiivinen ja kaupankäynnin alkaessa Endominesin osake lähti nousuun. Kurssikehitystä osaltaan tukee kullan unssihinta, joka on pysynyt nousussa myös tänään 5.11.2026.

osakevalinta-suomi-PAMPALO.HE — —
Vuosi —

Sijoittajan näkökulma

Puolivuosikatsauksen analyysissa kirjoitimme, kuinka kullan hinta on Endominesin tuloskasvun merkittävin ajuri. Heinä-syyskuun neljänneksellä vertailukautta korkeampi keskihinta tukikin liikevaihdon kasvua. Samalla päättynyt neljännes osoitti, kuinka tehokas tuotanto on tuloskehityksen kannalta lähes yhtä kriittinen tekijä.

Kolmannen kvartaalin kannattavuutta painoivat toisen neljänneksen tavoin kasvaneet liiketoiminnan kulut. Yhtiö raportoi kaivoskoneiden ylläpitoon ja käyttökustannuksiin liittyvien kulujen kasvaneen merkittävästi, minkä lisäksi aineisiin, tavaroihin ja palveluihin kului 25,1 prosenttia enemmän varoja kuin vertailukaudella. Myös henkilöstökulut kasvoivat neljänneksellä.

Samaan aikaan yhtiö käytti malmia, jonka kultapitoisuus on hieman keskimääräistä matalampi. Matalapitoisemman malmin käyttö kasvattaa saman kultamäärän tuottamiseen vaadittavan malmin määrää ja nostaa siten tuotannon prosessikustannuksia. Kulut nousivat siis tuotantovauhtia nopeammin, mikä johti Pampalon yksikkökustannuksen 26,0 prosentin nousuun. Kulut olivat kuitenkin analyytikoiden ennusteita alemmat sillä Endominesin tulos ylitti analyytikoiden ennusteet.

Lokakuun alun tiedotteessa toimitusjohtaja Kari Vyhtinen sanoi Endominesin lähtevän tavoittelemaan kvartaalikohtaista tuotantoennätystä loka-joulukuussa, mitä tuetaan käyttöönotetulla viisivuorojärjestelmällä. Linjauksen perusteella johto vaikuttaa siis luottavaiselta, että viimeisen neljänneksen tuotanto palaa lähemmäs alkuvuoden historiallisen vahvaa tasoa. Tätä näkemystä tukee myös ennallaan pidetty ohjeistus, joka vaatii tuotannon kiihtymistä.

Artikkelia päivitetään iltapäivän tulosjulkistustilaisuuden jälkeen.

Tutustu Endominesiin tarkemmin yhtiön sijoittajasuhdesivuilla!

IR-seuranta on SalkunRakentajan ja Sijoittaja.fi:n yrityskumppaneiden kanava taustoittaville ja analyyttisille artikkeleille sekä muulle mielenkiintoiselle sijoittajatiedolle. Artikkeli on osa kaupallista yhteistyötä yhtiön kanssa. Artikkeli ei sisällä sijoitussuosituksia.

Tallennus ei onnistunut. Yritä hetken kuluttua uudelleen.
Kiitos Sijoittaja.fi:n sisällön tilaamisesta!

Seuraa tuloskautta

Saat Sijoittaja.fi:n yhtiöiden tuloksia käsittelevät artikkelit - aina sijoittajan näkökulmasta. Viesti tulee vain, kun aiheesta julkaistaan uutta sisältöä.

Voit perua tilauksen milloin tahansa jokaisen viestin lopussa olevasta linkistä. Lue, miten käsittelemme tietojasi: tietosuojaseloste.