Osakkeiden 5-10 vuoden tuotto-odotukset

Osakemarkkinoiden vuoden 2017 näkymiä pidetään hyvinä. Pitkän tähtäimen tuotto-odotukset ovat kuitenkin alle keskiarvon. Katso tuotto-odotukset.

Timo Heikkilä
Timo Heikkilä

Osakemarkkinoiden vuoden 2017 näkymiä pidetään hyvinä. Pitkän tähtäimen tuotto-odotukset ovat kuitenkin alle keskiarvon. Katso tuotto-odotukset.

Markkinaympäristö

Markkinaympäristö on osakkeille suotuisa ja valtaosa varainhoitotaloista odottaa positiivista kehitystä vuonna 2017. Riskinä markkinoilla on, että iso osa positiivista uutisista hinnoiteltiin kursseihin Trumpin voiton jälkeen ja etenkin joulukuussa, jolloin esimerkiksi eurooppalaiset osakkeet nousivat 6,2 %.

Amerikkalaisten osakkeiden kehitystä kuvaava S&P 500 -indeksi on noussut 231 % vuoden 2009 pohjilta. Lue tarkemmin näkemyksestä ja sijoitusideoista vuodelle 2017.

S&P 500 indeksin tuotto

Osakkeiden tuotto-odotukset

Osakkeiden pitkän aikavälin reaalituotto (tuotto vähennettynä inflaatiolla) on historiassa ollut 6,7 %. Toinen riski pitkäjänteiselle sijoittajalle on se, että osakkeiden tuotto-odotukset ovat tällä hetkellä alle historiallisen keskiarvotuoton.

Tuotto-odotukset nyt alle keskiarvon

Alla olevassa taulukossa on Sijoittaja.fi:n, Research Affiliaten ja BlackRockin 5-10 vuoden osakkeiden odotettuja tuottoja. Yhdysvaltalaisten osakkeiden odotettu tuotto on vain 2,0 %. Kansainvälisten osakkeiden ilman USA:ta odotettu tuotto on 4,9 % ja kehittyvien markkinoiden 5,8 %. Myös kiinteistösijoitusyhtiöiden (REIT) odotettu tuotto on kohtuullinen 3,3 %. Etenkin, kun tuottoa vertaa korkoinstrumenttien odotettuihin tuottoihin, jotka ovat lähellä nollaa.

Odotetut tuotot

Sijoittajan pitää hyväksyä, että 5-10 vuoden aikajänteellä parhaat tuotot ovat takana päin. Lyhyellä tähtäimellä tuotot voivat olla hyviä, mutta valikointi kannattaa. Olemme päivittäneet omaisuusluokkien tuotto-odotukset ja koonneet näkemyksen ja sijoitusideat vuodelle 2017.

Invesdor näkyvyys
Sinua voisi kiinnostaa
Minkälaista Q1-tulosta Kempowerilta odotetaan?
Konecranes osake: Tilaukset pysyivät kasvussa – tuloskasvun odotetaan jatkuvan
UPM-Kymmene osake: Q1-tulos reilusti yli odotetun
Sijoittajan valinnat